Rzeczywistość z dzieckiem w roli głównej jest z reguły albo bardzo absorbująca, albo zaskakująco nudna, gdy maluch większość czasu na zmianę je i śpi. Nie ma natomiast chyba nic gorszego, gdy początki są trudne, bo dziecko łapie wszelkie możliwe choroby. Tu rzeczywiście trzeba uważać, bo licho nie śpi, a rozmaite odmiany rotawirusów, pneumokoków i innych mikrobów złapać można niemal wszędzie. A wówczas nie trudno o pustoszącą młodziutki organizm biegunkę. Tym bardziej, że zakażenie następuje nie tylko poprzez bezpośredni kontakt, ale i na drodze kropelkowej.
Przypadłość ta wystarczająco przykra jest dla dorosłych, a co dopiero dla maluchów. Tym bardziej, że jej niebezpiecznym powikłaniem często bywa odwodnienie. To zaś skutkować może spadkiem poziomu soli mineralnych i zagęszczeniem krwi, a w konsekwencji niedokrwienia mózgu, wątroby czy nerek, a czasami nawet śmierci. Dlatego tak ważne, aby szybko rozpoznać objawy. Jakie?
Dziecko początkowo może być lekko pobudzone, ale po kilku godzinach staje się apatyczne. Zaobserwować można wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, bladość skóry, która staje się mniej elastyczna, a nawet zapadanie się ciemiączka u niemowląt. Maluch oddaje coraz rzadziej i coraz mniej moczu. Zbyt późna wizyta u lekarza kończy się nierzadko pozostawieniem dziecka w szpitalu.
Podstawą terapii ostrej biegunki jest doustne nawadnianie. Najskuteczniejsze są doustne płyny nawadniejące o składzie specjalnie opracowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jak np. Humana Elektrolit. Nie tylko nie podrażniają one przewodu pokarmowego i stymulują wchłanianie wody, ale same bogate są w składniki mineralne. Jednocześnie, przy swojej wysokiej skuteczności są bardzo smaczna, co sprawia, że dzieci chętnie je przyjmują.
Tu pora rozprawic się z mitem utrwalanym i powtarzanym przez samych lekarzy. Swego czasu i ja od nich słyszałam, że na biegunkę najlepsza jest odgazowana Coca-cola... Nic bardziej mylnego! W przypadku braku elektrolitu, z domowych sposobów zastosować warto lekko osoloną wodę lub osłodzoną glukozą herbatki, ale z pewnością nie Coca-colę czy wodę mineralną. Wykluczyć również należy wszelkie mocno słodzone napoje. Nie tylko nie zawierają one bezcennych mikroelementów, ale co gorsze, ich podawanie może jedynie nasilić objawy biegunki u dziecka.
Co czynić zatem? Po pierwsze uzupełniać płyny w organizmie, np. wspomnianym płynem Humana Elektrolit. Zaraz potem zadbać o odpowiednią dietę, która pozwoli odbudować zapasy utraconych mikroelementów. Doskonałą alternatywą posiłku w biegunce jest nowy produkt w Polsce - Humana HN z prebiotykiem, czyli zbilansowana dieta bananowo-mleczna. Humana HN z prebiotykiem wspiera normalizację stolca i jednocześnie usuwa toksyny z organizmu dziecka, a prebiotyk w nim zawarty pomaga odbudować fizjologiczną florę jelitową.
I najważniejsze: nawet ostra biegunka nie stanowi wskazania do przerwania karmienia piersią.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz