google.com, pub-1602468277602108, DIRECT, f08c47fec0942fa0

KUP NAJTANIEJ

środa, 25 marca 2009

Zdrowotna joga dla dzieci

Joga jest dla wszystkich, również dla dzieci. Taka forma zajęć pozalekcyjnych staje się coraz bardziej popularna. Niepój rodziców budzić tylko mogą niejasne skojarzenia tej aktywności z sektami czy jakimiś bliżej nieustalonymi wyznaniami. Zwłaszcza, że szybko przekonujemy się, iż joga to nie tylko gimnastyka ciała, ale cała filozofia.

Oczywiście każdy uprawiać może jogę, ale na innym poziomie. I tak w przypadku najmłodszych powinna być ona odarta z mistyczno-magicznej otoczki. Akcent położony jest głównie na zdrowotne efekty jej uprawiania. Jakie?
- Dzięki takim ćwiczeniom dzieci zaczynają mieć świadomość swojego ciała, oswajają się z nim. To także praca na wyobraźnię. Leżymy i wtedy mówię na przykład: „przyjrzyj się kosteczkom swoich palców u stóp”. A one próbują wyobrazić sobie, jak wyglądają ich stopy „od środka”. Albo stajemy, unosimy ręce w górę, a ja mówię im, że są drzewami i proszę, żeby zapuściły korzenie. – mówi dla Wirtualnej Polski Bodzia Matulaniec, nauczycielka jogi prowadząca zajęcia dla dzieci w Gdańsku. - Joga uczy także koordynacji, dzieci muszą połączyć w harmonię ruchy ciała z oddechem, a to oznacza że zaczynają oddech kontrolować i stają się go świadomi.

Przyjmowane przez dzieci asany, pozycje naśladujące zwierzęta, nie dość, że zapewniają okazję do śmiechu, dodatkowo pomagają rozluźniać mięśnie twarzy, zlikwidować dolegliwości krtani, oczu, uszu, nosa, a przy okazji wzmacniają pewność siebie.

Przykładowo pozycja psa rozciąga kręgosłup, wzmacnia nadgarstki, ręce, ramiona, barki, poprawia dopływ krwi do głowy. Natomiast naśladowanie ryby przynosi ulgę w stanach astmatycznych i bronchicie. Z kolei pozycja krokodyla pomaga uwolnić z nas agresję, gniew, wszystkie negatywne emocje, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

Instruktorzy zajęć przekonują, że już 6-7 letnie dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach, rozwijając abstrakcyjne myślenie. Jest to też podobno całkiem niezły sposób na radzenie sobie ze stresem, na który narażone są przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...